A homlokzati hőszigetelés egyik legfontosabb lépése otthonunk energiatakarékosságának javítása érdekében. Azonban a folyamat során számos hibát lehet elkövetni, amelyek hosszú távon károsíthatják az épület szerkezetét és csökkenthetik a szigetelés hatékonyságát. Ebben a cikkben áttekintjük a leggyakoribb homlokzati hőszigetelési hibákat, valamint megvizsgáljuk, hogy ki végezhet ilyen munkálatokat.

Ki végezhet homlokzati hőszigetelést?

Kezdjük először ezzel a kérdéssel, mert a  nem megfelelő “szakember” kiválasztása jelenti a legnagyobb hibát. Ha az a legfontosabb szempont, hogy olcsón megússzuk, akkor könnyen futhatunk bele kóklerekbe, akik miatt a keletkezett homlokzati hőszigetelési hibákat nem vagy csak hatalmas ráfizetéssel lehet kijavítani. 

Manapság bárki, aki az interneten keresztül elérhető információkra támaszkodik, könnyen azt hiheti, hogy képes szakszerű hőszigetelést végezni. Azonban a homlokzati hőszigetelés egy olyan terület, amely szakértelmet és tapasztalatot igényel. Az anyagok és technológiák folyamatosan fejlődnek, és csak a profi hőszigetelők tudják megfelelően alkalmazni ezeket a módszereket. Fontos, hogy az ilyen munkálatokat gyakorlott szakemberek végezzék, hiszen ők rendelkeznek a szükséges tudással és tapasztalattal a legújabb anyagok és technológiák terén.

A homlokzati hőszigetelést jogszerűen egyébként is csak az végezheti, akinek megvan hozzá a megfelelő végzettsége és regisztrációja.

Szakképesítések és engedélyek homlokzati hőszigeteléshez

Az építőipari és szolgáltatási ágazatban dolgozó szakemberek közül festők, kőművesek valamint hő- és hangszigetelők végezhetik ezt a munkát. Ezen kívül építészmérnökök és építőmesterek is jogosultak a homlokzati hőszigetelés elvégzésére. Fontos megjegyezni, hogy régebben a festő és a hőszigetelő szakmák gyakran egy szakmának számítottak, azonban ma már különválasztották őket a szakmai követelmények miatt.

Homlokzati hőszigetelés hibák a projekt legelején

Az első hibák gyakran már a kommunikáció során megjelennek. A terepfelmérés és az árajánlatkérés során az építési szakember és a megrendelő közötti félreértések óriási károkat okozhatnak. Például, ha a szakember egy problémát nem tolmácsol a megrendelő felé, még akkor is, ha a probléma nem közvetlenül a homlokzati hőszigetelésre adott árajánlat része. Gondot jelenthet az is, ha a megrendelő nem azt kéri, amit a vállalkozó lát, és szóvá tesz mint hiányosságot, amit még a homlokzati hőszigetelés kivitelezése előtt meg kell oldani. Egy ekkora beruházásnál nem szabad a spórolásra törekedni, hanem a legapróbb részletekre is figyelni kell.

Vízelvezetési probléma

A vízelvezetés komoly problémát jelenthet a homlokzati hőszigetelésnél. Bár a hőszigetelésre adott ajánlatnak nem része, szervesen hozzátartozik. Az olcsó anyagok vagy egy rosszul beépített párkány komoly károkat okozhatnak, hiszen a bejutó víz penészesedést okozhat. Ezért fontos, hogy a megrendelők kérjék ki a vállalkozó véleményét.

Tetőszigetelési probléma

A homlokzati hőszigetelés során érdemes átnézni és kijavítani a tetőszigetelést is. A felállványozás alkalmával lehetőség nyílik a tető hibáinak feltárására és javítására, ami hosszú távon megóvhatja az épületet a károsodástól.

Homlokzati hőszigetelés hiba: nem megfelelő falfelületre kerül az anyag

Nem célszerű hőszigetelni a falakat, ha azok nedvesek. Két-három napos esőzés után, fontos, hogy megszáradjon a falfelület, mivel a vízréteg lezárása penészedést okozhat. A falak előkészítése, portalanítása elengedhetetlen. A málladozó felületre történő szigetelés szintén nagy hibának számít.

A nyílászárók hibái és hatásuk a homlokzati hőszigetelésre

A nyílászárók beépítésének minősége alapvető fontosságú a megfelelő hőszigetelés szempontjából. Ha az ablakok és ajtók nincsenek megfelelően beépítve, akkor hőhidak alakulhatnak ki. Az ablakok és ajtók pontos záródása nélkülözhetetlen ahhoz, hogy elkerüljük a hőveszteséget. A tokszár függőlegestől való eltérése, vagy a nem megfelelő tömítőanyagok használata miatt a légzárás romlik, ami hőhidakat eredményezhet​.

A nyílászáró csere nem csak egy fontos lépés az energetikai felújítás során, hanem a további munkálatok alapját is képezi. Ha ez nem megfelelő időben történik meg, később gondokat okozhat a szigetelés és a felújítás más területein. Ezért javasolt, hogy a felújítási projekt kezdetén, már a tervezési szakaszban döntsünk a nyílászáró cseréjéről, hogy a későbbiekben minden további munkálat zökkenőmentesen kapcsolódjon hozzá, eredményül pedig egy energiatakarékos, kényelmes és jól szigetelt otthont kapjunk.

Homlokzati hőszigetelés hiba: perem-pont ragasztás hiánya

A homlokzati hőszigetelés során a perem-pont ragasztási technika alkalmazása rendkívül fontos. Ha nem használjuk ezt a módszert, a gyártók gyakran nem vállalnak garanciát a szigetelésre. Ennek az az oka, hogy a perem-pont ragasztás nemcsak a szigetelőlapok stabil rögzítését biztosítja, hanem a tűzvédelmet is javítja.

Korábban nem volt szokás a szigetelőlapok peremrészeit leragasztani, azonban a gyártók rájöttek, hogy ha az EPS lapok meggyulladnak, a tűz gyorsan terjedhet. A perem-pont ragasztással viszont a lapok szélei és néhány középső pont is leragasztásra kerülnek, ami vákuumhatást eredményez, és megakadályozza a tűz terjedését. Ez a módszer nemcsak a tűzbiztonságot növeli, hanem a szigetelés minőségét is javítja, hiszen biztosítja a lapok megfelelő tapadását és stabilitását.

Emellett a dübelezés, azaz a mechanikus rögzítés is alapvető követelmény a hőszigetelő rendszerek telepítésekor. A dübelek használata biztosítja, hogy a szigetelőlapok hosszú távon is stabilan rögzítve maradjanak, még akkor is, ha a ragasztó elöregedik vagy sérül. Ezért a perem-pont ragasztás és a dübelezés együttes alkalmazása elengedhetetlen a tartós és hatékony homlokzati hőszigetelés érdekében.

A következő képen a fő hiba, hogy a lapok „eleresztettek”. Ha például februárban vagy márciusban szigetelünk grafitos lemezzel, akkor számolni kell a hőingadozással, amikor is a hőmérséklet +10 celsius foktól lemehet -5 celsius fokig. Ilyenkor könnyen elválhat a faltól a grafitos szigetelés.

Homlokzati hőszigetelés hiba: lábazati szigetelés hiánya

A lábazati hőszigetelés hiánya komoly problémákat okozhat az épületek energetikai hatékonyságában. A megfelelő hőszigetelés nélkül a lábazaton keresztül jelentős hőveszteség történhet, különösen a hideg téli hónapokban. Ez nem csak a fűtési költségeket növeli meg, hanem a belső komfortérzetet is csökkenti. Emellett a nem megfelelő hőszigetelés miatt hőhidak alakulhatnak ki, ami a párakicsapódás és penészesedés veszélyét is magában hordozza. A lábazati hőszigetelés hiánya tehát nem csupán anyagi terhet jelent, hanem hosszú távon az épület állapotát és lakhatóságát is veszélyeztetheti. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy a lábazati részek hőszigetelését is szakszerűen és körültekintően végezzük el.

Homlokzati hőszigetelés hiba: nem elegendő vagy lejárt anyagok

Ha közvetlenül a gyártótól vásárolunk, általában biztosak lehetünk benne, hogy jó minőségű anyagokat kapunk. Azonban előfordulhat, hogy egyes hőszigetelők nem tanultak meg megfelelően dolgozni bizonyos típusú anyagokkal. Ez esetben a hőszigetelés minősége nem lesz kielégítő.

A problémát gyakran az okozza, hogy nem elegendő mennyiségű anyagot rendelnek, vagy lejárt szavatosságút vásárolnak. A rosszul raktározott anyagok minősége romolhat, ami szintén negatívan befolyásolja a hőszigetelés hatékonyságát. Ezért elengedhetetlen, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű anyagot használjunk, és a raktározási körülményekre is figyeljünk.

Tippek a megfelelő homlokzati hőszigetelő szakember kiválasztásához

A megfelelő kivitelező kiválasztása kulcsfontosságú a sikeres homlokzati hőszigetelés érdekében. Íme néhány tipp, amely segít a legjobb szakember megtalálásában:

  1. Kérjen referenciákat: Beszéljen korábbi ügyfelekkel, és nézze meg az elvégzett munkákat.
  2. Ajánlatok összehasonlítása: Ne csak az árat, hanem a szolgáltatások körét is vegye figyelembe.
  3. Írásos megállapodás: Minden részletet rögzítsen írásban, hogy mindkét fél számára védelmet nyújtson.

A hőszigetelési munkálatok során a legnagyobb hibák az elégtelen szakértelemből és a nem megfelelően képzett személyzet alkalmazásából adódnak. Ezért kiemelten fontos, hogy megfelelő szakképesítéssel és engedélyekkel rendelkező szakembereket válasszon, és alaposan tájékozódjon a kivitelezői ajánlatokról és referenciákról.

A homlokzati hőszigetelés kivitelezését bízza referenciákkal és ajánló levelekkel rendelkező, tapasztalt szakemberre!

A hőszigetelési munkálatok során a legnagyobb hibák az elégtelen szakértelemből és a nem megfelelően képzett személyzet alkalmazásából adódnak. Ezért kiemelten fontos, hogy megfelelő szakképesítéssel és engedélyekkel rendelkező szakembereket válasszon.  Csapatunk a hőszigetelés területén szerzett tapasztalatunknak és szakértelmünknek köszönhetően garantálja a minőségi munkavégzést. Az elmúlt évek alatt számos sikeres projektet valósítottunk meg, amelyek során a házfelújítás és szigetelések területén szerzett szakértelmünket hasznosítjuk. Ha megbízható és tapasztalt csapatot keres, forduljon bizalommal Kondi Árpádhoz, aki magas színvonalú munkát és elégedettséget biztosít Önnek és családjának.


Külső homlokzati hőszigetelés kivitelezés: munkadíjak, m2 árak>>

Homlokzati hőszigetelés – árajánlat kérés>>

Ne maradjon le a pályázati- és a házfelújítási friss infókról, árakról

A feliratkozással elfogadja az Adatkezelési tájékoztatónkat: [link]Adatkezelési tájékoztató[/link] elolvasása.